ביטול עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן לעקל פיצויי פיטורין


 

 

פסק-דין של כב' השופט עודד מאור בתיק 33771-02-15 (שלום ת"א) דן בסוגיה האם ניתן לעקל כספי פיצויי פיטורין נזילים של חייב בהוצאה לפועל.

 

כב' רשמת ההוצאה לפועל בתיק הוצאה לפועל 01-22337-09-9 דחתה את בקשתו של החייב לביטול הליכי עיקול על פיצויי פיטורין, נזילים.

 

רשמת ההוצאה לפועל קבעה כי מאחר ומדובר בכספים נזילים התגבשה כבר זכותו של החייב בכספים, והוא רשאי למשוך אותם, לפיכך מדובר בכספים אינם מוגנים מפני עיקולים.

 

סעיף 26 (א) לחוק פיצויי פיטורין, תשכ"ג – 1963 קובע שפיצויי הפיטורין שהופקדו, אינם ניתנים לעיקול.

בית המשפט קבע כי מדובר בכספים אשר הועברו במקרה של חדלות פרעון של המעביד ועל מנת להגן על הביטחון הסוציאלי של העובדים.

 

עם זאת צויין כי נכון למועד פסק הדין מרץ 2015, אין תשובה ברורה לשאלה, האם כספי פיצויי הפיטורין מוגנים רק מפני נושי המעביד, או גם מפני נושי העובד.

 

בפסק הדין שניתן ב- בר"ע 1378/97 עסאם נ' בנק הפועלים קבע בית המשפט כי התיקון משנת 1973 נועד למנוע מנושי המעביד לעקל את הכספים, וככל והמחוקק ביקש להגן על כספי העובד היה קובע כי הכספים מוגנים.

 

לפי פסק דין עסאם, כאשר מדובר בכספים נזילים ולא כספי פנסייה נושי החייב יכולים לעקל כספים אלה.

 

עם זאת פסקי דין אחרים קבעו כי ההגנה חלה גם מפני נושי העובד (בר"ע 736/04 לוסקי נ' דקר).

 

בתיק הנדון נקבע כי על פי פסיקת בתי המשפט, הרי כל עוד הכספים מופקדים, וטרם התגבשה זכאותו של העובד לקבל אותם לא ניתן לעקל את הכספים, והמצב שונה כאשר הכספים כבר יצאו ממסגרת הקרן, ואז הפכו לכספי החייב, שהם בני עיקול.

 

עם זאת נקבע כי בטרם יחליט רשם ההוצאה לפועל האם הכספים מוגנים אם לאו יבחן כל מקרה לגופו של עניין. 

כאשר המדובר בכספים המשמשים חייב לאחר אובדן מקום עבודה, ואין הם אלא מקור פרנסתו היחיד - בנסיבות אלה ראוי כי חלק מהכספים יוגן מעיקול מפני נושי החייב;

 

 

לשאלות ומידע נוסף ניתן ליצור קשר עם עו"ד רן אביר בטל' 058-7795257.