מטרות הליכי פשיטת רגל

 הליכי פשיטת רגל - מטרות ושלבים עיקריים

 

מטרות ההליך:

 

פסק הדין המנחה הינו ע"א 6416/01 בנבנישתי נגד כונס הנכסים הרשמי:

 

"להליך פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות : האחת – כינוס נכסי החייב וחלוקתם בין נושיו בדרך הזולה, המהירה , היעילה והשווה ביותר, והשנייה- לאפשר לחייב שאיתרע מזלו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על-ידי קבלת הפטר מן החובות".

 

 

שני האינטרסים כפופים לעקרון תום הלב.

 

שאלת תום הלב של החייב נבחנת בשתי תקופות שונות :

 

האחת , לפני הגשת הבקשה להכריזו, בעת יצירת החובות, בעניין זה בוחנים האם החובות נוצרו אגב מעשים בלתי חוקיים (הימורים, מעשים פליליים וכו') או האם החובות נוצרו מכישלון עסקי או התנהלות אישית או עסקית-פיננסית שגויה.

 

 

והשנייה , ההתנהלות  החייב במסגרת הליך פשיטת הרגל: שיתוף פעולה של החייב עם בעלי תפקיד ומסירת מידע אמיתי, עמידה בצו התשלומים שהושת על החייב, עמידה במסגרת הוצאות סבירה, מיצוי כושר השתכרות וכו'.

 

 

 

שלבי הליך פשיטת רגל (טרם הרפורמה)

 

  • הגשת הבקשה, הגשת מסמכים לגבי רכושו הכנסותיו והוצאותיו של החייב ובן/בת זוגו, הגשת תצהיר הסתבכות כלכלי, ותשלום אגרה בסך 1600 ₪

 

  • קבלת צו כינוס ומינוי מנהל מיוחד - צו עיכוב הליכים כנגד החייב אשר מאיין נקיטת כל הליך  משפטי כנגד החייב לרבות עיכוב הליכים בתיקי ההוצאה לפועל.

 

  • הכרזת פשיטת רגל – לרוב במסגרת דיון ולאחר קבלת תסקיר המנהל המיוחד בעניינו של החייב.

 

  • הפטר – שמיטת חובות החייב, פוטר את פושט הרגל מכל חוב בר-תביעה למעט: חוב המגיע למדינה בשל קנס, חוב שנוצר במרמה, חוב בגין מזונות.

 

לשאלות ומידע נוסף ניתן ליצור קשר עם עו"ד רן אביר בטל' 058-7795257.